تمامی روش­های تابش صوتی (AE) از یک منبع، بصورت سیگنال الکتریکی با امواج بالا جهت بازرسی استفاده می­شوند. این امواج الاستیک در اثر توزیع نامتقارن تنش ناشی از تغییر شکل و یا رشد ترک در متریال بوجود می­آیند.امواج الاستیک بصورت صوت و التراسونیک بوده و منبعی برای تولید سیگنال­های (AE) می­باشند.

دو نوع اصلی سیگنال­های AE عبارتند از: ناگهانی (impulse) و پیوسته.سیگنال­های پیوسته در اثر تغییر شکل پلاستیک در اطراف عیوب بوجود می­آیند. در صورتیکه حجم بیشتری از متریال تحت این نوع تغییر شکل قرار گرفته باشد، سیگنال­های AE با انرژی بالاتری تولید می­شوند.

سیگنال­های تکانه­ای AE در اثر وجود تغییر شکل­هایی همچون لغزش، حرکت نابجایی، رشد ترک، دو قلویی و استحاله فازی در فلزات بوجود می­آیند.

سیگنال­های تولیدی AE بر روی سطوح توزیع می­یابند و لذا محل مناسب نصب سنسورهای دریافت کننده و ثبت اطلاعات، روی سطح می­باشد. خروجی این سیگنال­ها ابتدا توسط یک آمپلی فایر اولیه تقویت شده و سپس آنالیز می­گردند.

در روش AE متدوال، تنها سیگنال­های تکانه­ای آنالیز می­شوند در صورتیکه QAE هر دو سیگنال تکانه­ای و پیوسته را آنالیز می­کند.

روش متداول AE تنها سیگنال­های تکانه­ای بالای خط قرمز را بررسی می­کند در حالیکه روش QAE هر دو سیگنال را آنالیز می­کنند
(سیگنال­های پیوسته و تکانه­ ای)

این امر نقطه ضعف بزرگ روش AE محسوب می­شود، زیرا در شرایطی که ترک وجود داشته باشد، انرژی اطراف ترک امواج را جذب کرده و تشخیص آن را غیرممکن می­کند. یعنی اینکه QAE می­تواند اطلاعات خیلی بیشتری از تجهیز تحت بازرسی را ارائه دهد. از طریق QAE می­توان مقادیر J-انتگرال را نیز محاسبه کرد (الگوی اطراف نوک ترک بیانگر میزان انرژی در واحد سطح می­باشد). اطلاعاتی همچون محل عیوب، انرژی ترک و میزان تمرکز تنش نیز قابل ارزیابی می­باشند.

باید یادآوری کرد که QAE ابعاد عیب را اندازه­گیری نمی­کند بلکه جابجایی­های ناشی از تنش همچون رشد ترک و یا بارهای اعمالی نامناسب روی پایپینگ را مشخص می­کند.

توزیع نرمال و سه بعدی از مراحل رشد ترک. مرحله ۵، ترک به حالت ناپایدار رسیده است.

تشخیص تمرکز تنش و محل­های با بار اعمالی بیش از حد جهت بازرسی ساپورت­ها و گیره­ها کاربرد دارد. تخمین عمر باقیمانده و تعیین تعداد دفعات بازرسی مورد نیاز از دیگر خروجی­های این روش است.

از اینرو در کنار مزایای روش مرسوم AE، QAE اهداف دیگری را نیز ارائه می­دهد. لذا بدین وسیله می­توان ایمنی و حفاظت بیشتری در سیستم عایق کاری و اسکلت بندی تجهیزات فراهم کرد.

نحوه نصب تجهیزات بازرسی بعد نصب عایق­ها

قابلیت­ها

 • قابلیت بازرسی عیوب داخلی و خارجی تجهیزات همچون ترک ها و تمرکز تنش
 • قابلیت بازرسی حین شرایط عملیاتی کارخانه و عدم نیاز به خاموشی
 • امکان پیش بینی عمر باقیمانده
 • امکان بازرسی و تعیین ترک­های خوردگی-تنشی (SCC) و مراحل اولیه خزش
 • بازرسی کامل از تجهیزات
 • امکان تعیین توزیع نامتقارن تنش در تجهیزات، مخصوصاً ساپورت­ها و گیره­ها

 

محدودیت­ها

 • تنها عیوب “فعال” قابل تشخیص هستند
 • برای اندازه­گیری ابعاد عیب نیاز به روش های متداول NDT و یا بررسی متالورژیکی می­باشد.
 • این روش دارای خروجی پیوسته و همزمان هنگام بازرسی ندارد. پس از نصب تجهیزات بازرسی، تعداد دفعات نمایش اطلاعات براساس خواسته کارفرما تعیین می­شود.

 

الزامات این روش و پارامترهای تاثیرگذار

 • نیاز به دسترسی کامل حین نصب تجهیزات بازرسی دارد. در حالت معمول، این روش حین کارکرد کارخانه انجام می­گیرد و معمولاً تجهیزات آن با طناب بسته می­شوند تا نیازی به نصب داربست نباشد.
 • نیازی به دسترسی به تجهیزات بازرسی نمی­باشد مگر اینکه خرابی رخ داده باشد.
0