(Phased-Array Ultrasonic Testing (PAUT

روش PA از نظر عملکرد مشابه روش UT می­باشد و لذا اصول این روش براساس مشخصه­های حرکت، انعکاس، بازتاب، تغییر حالت و پراش امواج می­باشد. ولیکن وجود برخی اختلافات مابین این دو روش منجر به استفاده گسترده از PA به عنوان یکی از روش­های NDT در صنعت شده است. قابلیت­های این روش روز به روز در حال بهبود بوده و از اینرو شرکت­های بیشتری به دنبال استفاده از آن می­باشند.

اختلاف بین روش PA و UT در پروب­ها و نحوه تولید التراسونیک (یا همان موج) می­باشد. در حالیکه در روش UT از پروب تک کریستاله استفاده می­شود، پروب PA چند کریستاله (حاوی ۳۲-۱۲۸ عنصر) می­باشد. پروب تک کریستاله تنها قادر به تولید یک موج التراسونیک و در یک زاویه بوده در صورتیکه پروب PA چندین موج استوانه­ای کوچک را بصورت همزمان و ترکیب شده ایجاد می­کند. عناصر موجود در این پروب می­توانند در الگوهای مختلفی قرار بگیرند، اما معمولاً از یک نوع چیدمان خطی استفاده می­شود. هر یک از موج­های ایجاد شده توسط هر عنصر می­تواند در زمان مشخص و یا بصورت همزمان برای شدت بخشیدن به دامنه و فاز موجود بکار آیند.
اختلاف عمده دو روش استفاده از “کنترل کامپیوتری امواج” در PA می­باشد. از اینرو امکان ایجاد شدت دامنه وفاصله زمانی مختلف امواج فراهم می­شود. تمامی این پارامترها برای PA امکان ایجاد تمرکز موج التراسونیک با مشخصه­های دلخواه را فراهم می­کند. این مشخص­ها عبارتند از زاویه موج، فاصله کانونی و اندازه نقطه کانونی.

نحوه بازرسی توسط روش UT و نحوه بازرسی در چندین جهت توسط تجهیزات PAUT

همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است، پروب تک کریستاله UT تنها در یک جهت موج تولید می­کند، در حالیکه پروب چند کریستاله PA قابلیت بارزسی از ناحیه بزرگتر را فراهم می­کند. از اینرو اغلب ترک­ها با جهت­گیری­های متفاوت توسط PA قابل شناسایی می­باشند. عناصر پروب، امواج التراسونیک را با کمی اختلاف زمانی تولید می­کنند. بازتاب امواج این عناصر در نقاط کانونی مختلفی صورت گرفته اما از نظر زمانی قابل ارزیابی هستند. زمانی که تمامی این امواج مطابق با کانون قانونی دریافت شدند، با یکدیگر جمع می­شوند و لذا کلی اطلاعات حاصل از نقطه مورد نظر بدست می­آید.

مزیت اصلی روش PA امکان تولید و نگهداری نتایج بصورت تصویر می­باشد در حالیکه نتایج حاصل از روش متداول UT کاملاً وابسته به تفسیر و مهارت بازرس دارد. تصویر کردن نتایج روی نقشه دو بعدی، “S-Scans” نامیده شده و امکان بررسی آن توسط اپراتورهای مختلف برای تفسیر دقیق نتایج را فراهم می­کند. با حرکت پروب در زوایای مختلف، تصویرهای مشابه دیگری نیز ثبت می­شوند و اطلاعات آنها به تشخیص اندازه، محل و شکل عیب کمک می­کند. استفاده ترکیبی از امواج برشی و طولی با کمی حرکت پروب نیز در تعیین اندازه و محل عیب کمک زیادی می­کند.

پارامترهایی که زمان انجام روش را محاسبه می­کنند عبارتند از اندازه پروب، نوع موج، زاویه انعکاس و عمق کانونی. امکان اصلاح پارامترهای تولید موج در روش PA منجر به تولید تصویر نتایج با سه نوع اسکن کردن متفاوت می­شود در حالیکه این امر با UT انجام پذیر نیست. این سه نوع روش اسکن کردن در ادامه آورده شده است:

اسکن کردن خطی: با استفاده از تمامی عناصر، شکل دلخواهی موج و لذا نقطه کانونی دلخواه بدست می­آید. در صورت استفاده از پروب­های بزرگتر حاوی ۱۲۸ عنصر، فاصله­ای که موج PA در یک مرحله بازرسی طی می­کند، برابر است با میزان حرکت پروب UT.

Dynamic depth focusing: با توجه به پارامترهای مختلف و قانون کانونی، امکان تغییر محور و حرکت موج می­باشد.

Swept anguar scanning: براساس قانون کانونی، روشی برای ارزیابی یک مقطع و زاویه مشخص می­باشد.

 

قابلیت­ها:

 • افزایش حساسیت روش: با توجه به امکان محاسبه جهت و شکل موج، حساسیت این روش برای تشخیص عیوب بیشتر از UT متدوال می­باشد.
 • افزایش محدوده تحت بازرسی: با توجه به امکان ارسال امواج در زوایای دلخواه با افزایش تعداد عناصر (تا ۱۲۸ عنصر) و توانایی چیدمان این عناصر در الگوهای دلخواه، پوشش کلی ناحیه تحت بازرسی PA بیشتر از UT است.
 • زمان بازرسی کمتر: نرخ اسکن کردن الکترونیکی در مجموع نسبت به روش دستی UT سریعتر می­باشد. پروب PA (حاوی ۱۲۸ عنصر) معادل با چندین مرحله بازرسی UT می­باشد. علاوه بر این، نیازی به تغییر پارامترها بخاطر کاهش تعداد دفعات بازرسی نمی­باشد.
 • انعطاف­پذیری: برای هر گونه چیدمان از عناصر، می­توان الگوهای بازرسی توسط فایل الکترونیکی حاضر کرد.
 • بازرسی تجهیزات پیچیده: با توجه به مشخصه­های PA با کمک الگوهای مختلف امواج امکان بازرسی از تجهیزات با شکل پیچیده وجود دارد.
 • اطمینان از نتایج: با حرکت کمتر از پروب، نتایج با صحت بالایی بدست می­آید.
 • قابلیت مستندسازی نتایج: یکی از مزایای این روش امکان تصویرسازی نتایج بازرسی برای مفسران و بازرسان مختلف وجود دارد.

یکی از بزرگترین موانع بازرسی، امکان دسترسی به یک نقطه مشخص می­باشد. این امر در بازرسی جوش متداول می­باشد. از آنجا که امکان تهیه چیدمان­های مورد نظر عناصر برای بازرسی مقاطع مختلف وجود دارد، می­توان عیوب را از جهات مختلف تحت ارزیابی قرار داد.

 

محدودیت­ها:

 • پیچیدگی: تجیزهات و فرایندهای بکار رفته در این روش نسبت به UT پیچیده­تر و کار با آنها مشکل می­باشد. اطلاعات و شرایط مختلفی که توسط ابزار این روش بدست می­آید اپراتور بی تجربه را دچار سردرگمی می­کند. امکان دارد، اپراتور غیر ماهر با استفاده اشتباه از چیدمان عناصر، نتایج اشتباهی دریافت کند. این محدودیت­ها با گذراندن دوره آموزشی قابل رفع می­باشد.
 • زمان کلی: آماده سازی تجهیزات و بهره برداری از PA نسبت به UT زمان بیشتری نیاز دارد. تنظیم پارامترهایی همچون چیدمان عناصر، زاویه بازرسی، الگوی اسکن کردن و غیره زمان زیادی نیاز دارد. البته باید یادآوری کرد که با تنظیم یکبار این پارامترها، امکان استفاده از آنها در بازرسی­های بعدی نیز فراهم می­شود.
 • هزینه: تجهیزات PA دو برابر قیمت تجهیزات UT را دارد. در برخی موارد پروب­های PA پنج برابر قیمت پروب تک کریستاله UT را دارند. با وجود اینکه پروب­های PA چند کاره هستند، هر یک از آنها توانایی هر گونه بازرسی را دارند. برخی نواحی و مقاطع نیاز به پروب­های خاص خود دارند و لذا اپراتور باید متناسب با شرایط کاری تجهیزات لازم را همراه داشته باشند.
 • عدم وجود استاندارد: اگرچه برخی استانداردهای خاص برای این روش تدوین شده­اند، ولی همچنان نیاز به استانداردهای کامل­تر مورد نیاز است. برای مثال در سال ۲۰۰۸ ASTM برای مشخصه­های عملکردی PA استاندارد ارائه کرده است، اما این امر کافی نبوده و نیاز به استانداردهای بیشتری می­باشد.

 

0